Video newsletter - Novinky ze Santinky

Díl 5. Od května na kole - 1.5.2023

To je náš video newsletter, který vychází každý první den v měsíci, a ve kterém se dozvíte ty nejžhavější novinky z naší ScioŠkoly.

1. 5. 2023| Matyáš Suchý
#5 Miniatura

Video

Podívejte se na pátý díl nového seriálu Novinky ze Santinky, který vychází každý měsíc a dozvíte se více o fungování naší ScioŠkoly.


Článek

     Milí rodiče a příznivci dejvické ScioŠkoly, sledujete další vydání novinek ze Santinky, ve kterém se dozvíte, v první části, co se dělo v dubnu a ve druhé části, co nás čeká v květnu.

     A já začnu teď nejmilejší událostí, kterou teda třímám tady v ruce. Jedná se o školní časopis. První školní časopis naší ScioŠkoly. První vydání. Časopis se jmenuje, jak vidíte, Umpalumpa. A je to časopis, cituji: "plný her, informací a rozhovorů", který vytvořili v rámci odpoledky děti ze druhého trojročí naší ScioŠkoly. Máme z něj velikánskou radost. Děti mají možnost si ho koupit. Umpalumpa žije a bude žít dál.

     Co se dělo v dubnu? Začali jsme opět se otužovat. Obnovili jsme otužování na pláži v Lysolajích každý pátek před osmou hodinou. Rodiče a děti jsou vítáni a dokonce tam s námi teď byla odbornice na otužování, což byl pro nás zajímavý moment. Zajímavé setkání.

     Další věc - proběhl kolejní den. Pak jsme s průvodci, v pondělí 24. dubna, navštívili zajímavé základní školy. Já jsem třeba byla na střední ScioŠkole. Odnesli jsme si odtamtud nějaké informace, zážitky, se kterými bychom chtěli dál pracovat.

     Deváťáci absolvují různá kola přijímacích zkoušek. Pořád ještě držíme palce, protože je to letos pro ně velmi náročné.

     No a začínají nové projekty a nové odpoledky. Z těch odpoledek zmíním například robotiku, kdy se děti budou učit pracovat s roboty, které máme koupené tady u nás ve škole.

     No a co nás čeká v květnu? Zahájili jsme výzvou "Do školy na kole", na koloběžce, pěšky, ale nikoli autem. Tuto akci pořádá společnost AutoMat a jsem zvědavá, kolik dětí se do ní zapojí. Nejenom v květnu, ale i v červnu chceme jezdit jinak než auty.

     Dál nás čeká konference o umělé inteligenci, kterou pořádá Scio. Ta je 4. května. A 16. května bychom vás zase rádi s Mirkem pozvali do hospody na Kotlářce. Na naše pravidelné setkání s rodiči, které je vždycky jednou za dva měsíce.

     Potom ještě první trojročí zahajuje plavání na Strahově 16. května. No a zároveň v prvním trojročí se děje spoustu věcí. Zmíním například: Žijeme příběhem. Jeden z těch příběhů je tady za mnou. Jsou to příběhy, kdy se je snažíme vytvořit jak výtvarně, tak i literárně. Děti to hodně baví a vidí výsledky své práce.

     Současně třetí třída se začala víc říkat o to, že chce prezentovat své výsledky. Takže teď mají etapu prezentování Samorostu.

     Deváťáci jsou už po přijímačkách, nebo ještě během procesu přijímaček a nabídli sami naší škole pomoc. To znamená, že povedou sami projekty nebo některé odpoledky. Nabízejí tam taky dávání zpětné vazby, mentorování. My to hodně vítáme. Je to skvělá příležitost pro naše nejstarší a zároveň i výborná příležitost, jak zažít vrstevnické učení.

     A plánujeme ještě literární kavárnu s autorským čtením. A zase budou další projekty a další akce, ale o těch vás seznámíme zase až v dalším díle novinek ze Santinky. To je všechno. Tento díl najdete na našich webových stránkách. Mějte se krásně i v květnu.

Johana Codlová

Přepsal a natočil: Matyáš Suchý